A logikai feladatok megoldásához a Boole-algebrát használjuk, amely lehetőséget ad arra, hogy a logikai kapcsolatokat matematikai úton kezeljük. A Boole-algebra alaptétele szerint ugyanis bármely bonyolult logikai kapcsolat kifejezhető megfelelően megválasztott alapműveletek (alapoperátorok) segítségével. Ezeket az alapműveleteket tekintjük át a következőkben.

 

Negáció (tagadás, invertálás)

Negáláskor valamely esemény, logikai változó vagy logikai függvény igazságtartalmának ellenkezőjét vesszük figyelembe. Egyváltozós művelet, amellyel egy logikai jel 0 és 1 értékét felcseréljük, invertáljuk. Az invertált változót negált változónak nevezzük. Az invertálást megvalósító áramkör az INVERTER.

Algebrai alakja: Y = 

Igazságtáblázat:  
 
Y
0
1
 1
0
 
 
Inverter jelölése:

 

 

 

 

Logikai VAGY kapcsolat

 

A VAGY kapcsolatban (diszjunkció), ha bármely változó 1–es értékű, akkor a függvény értéke 1-es lesz. Ahhoz, hogy függvényérték zérus legyen, minden változónak 0-nak kell lennie. A VAGY kapcsolat műveleti jele az algebrában használatos “+” jel.

Igazságtáblázat:

 
A
B
Y
0
0
0
0
1
1
1
0
1
1
1
1
 
 

VAGY kapu jelölése:

A logikai ÉS kapcsolat

 

Az ÉS kapcsolat (konjukció) eredménye akkor 1-es, ha valamennyi változó egyidejűleg 1-es. Az ÉS kapcsolat műveleti jele a szorzópont.

Igazságtáblázat:

 
A
B
Y
0
0
0
0
1
0
1
0
0
1
1
1
 
ÉS kapu jelölése:

 

 

A Boole-algebra alaptételei, szabályai

Röviden áttekintjük a logikai algebra alapműveleteire vonatkozó szabályokat, tételeket, amelyek általában ismertek, “maguktól értetődőek” és amelyeket szinte nap mint nap felhasználunk. Nem tekintjük célnak a teljes axiómarendszer precíz tárgyalását, csak a gyakorlatban is felhasznált azonosságokat, szabályokat soroljuk fel.

-A tagadás törvénye

==0 (páros számú tagadás eredeti értéket eredményez, páratlan számú pedig

=0 =1 negáltat)
 

-A “0” és az “1” kapcsolatai (amelyek az igazságtáblából következnek):

0+0=0 0+1=1 1+0=1 1+1=1

0*0=0 0*1=0 1*0=0 1*1=1

 

- Egy változó és egy állandó érték logikai kapcsolata

  A+0=A
  A+1=1 (Ezt sokszor használhatjuk egyszerűsítésre: bármilyen hosszú logikai egyenletben, amihez 1 járul VAGY kapcsolatban, abból végeredményként 1 lesz!)
  A*0=0
  A*1=A