(Quine – Mc Cluskey módszer)

 

A következő példa feldolgozása előtt fel kell még idéznünk a későbbiek megértése érdekében egy ritkábban használt azonosságot:

A(A+B)=A

Melynek segítségével gyorsan egyszerűsíthetők a következő alakú függvények:

A(A+B)(A+B+D)(B+D)D(B+C)=AD(B+C)=ABD+ACD

A Quine – Mc Cluskey módszer a logikai függvényben szereplő mintermek sorszámaiból indul ki, ezért a lehetséges felírási megoldások közül a következőt alkalmazzuk:

ahol n a változók száma, i a függvényben szereplő mintermek sorszáma. Ha a függvényt más alakban adták meg, első lépésként erre az alakra kell hozni:

Így már rendelkezésre állnak a minterm sorszámok, elkezdhető az egyszerűsítés.

A következőkben egy gyakorlati példán keresztül fogjuk bemutatni a Quine – Mc Cluskey eljárás menetét, főbb lépéseit.

Feladat:

Egyszerűsítsük a minterm sorszámok alapján az F függvényt!

Az első lépés: felírjuk a súlyszámokat, azaz azt, hogy az egyes minterm sorszámok kettes számrendszerbeli alakjában hány darab 1-es van:

 

 
Az I. oszlop lényegében a minterm sorszámok csoportosított felsorolása. A kisebb súlyszámtól haladva a nagyobb felé, felsoroljuk az azonos súlyszámú minterm sorszámokat – egy-egy súlyszám csoporton belül növekvő sorrendben:

 
A továbbiakban a magyarázó feliratok természetesen feleslegesek a gyakorlatban az I. oszlop csak a sorszámokból áll. Az első oszlopban a mintermek önállóan szerepelnek, a II. oszlopban párosával – itt a kettes összevonási lehetőségeket tüntetjük fel.

A II. oszlop képzési szabályai a következők:

  • Az I. oszlopban mindig két, egymás alatt lévő csoportot hasonlítunk össze;
  • Az összehasonlítás során a kisebb súlyszámú csoport minden tagját a nagyobb súlyszámú csoport minden elemével össze kell vetni;
  • Ha az összehasonlított minterm sorszám összevonható páros, a két sorszámot a II. oszlopban a következő helyen egymás mellé írjuk, zárójelben feltüntetjük a különbségüket is (az összevonási számot), az I. oszlopban az összevont minterm sorszámokat – ha még nem volt pipájuk – kipipálással megjelöljük;
  • Az összevonhatóság feltételei:
      1. a két csoport súlyszáma közötti különbség 1 legyen,
      2. a minterm sorszámok különbsége (az összevonási szám) 2 egész kitevőjű hatvány legyen (azaz 1,2,4,8,16… stb.),
      3. a nagyobb súlyszámú mintermsorszám számértéke is nagyobb legyen;
      Nagyon fontos, hogy mindezeknek a feltételeknek egyidejűleg fenn kell állniuk!

      Nézzen a felírt I. oszlop számsorára! A következő összehasonlításokat kell majd elvégeznünk:

      1. az 1-et a 3-mal, 5-tel, 12-vel, 17-tel és 24-gyel,
      2. a 8-at ugyanezekkel
      kell összevetni, ekkor elkészült a II. oszlop első csoportja – a csoportokat a II. oszlopban is vízszintes vonal zárja le;
      1. a 3-mat a 7-tl, a 11-gyel, a 19-cel, a 21-gyel, a 28-cal,
      2. az 5-öt ugyanezekkel,
      3. a 12-t ugyanezekkel,
      4. a 17-t ugyanezekkel,
      5. a 24-et ugyanezekkel
      kell összehasonlítani, ekkor készült el a II. oszlop második csoportja;
      1. a 7-et a 23-mal,
      2. a 11-et a 23-mal,
      3. a 19-et a 23-mal,
      4. a 21-et a 23-mal,
      5. a 28-at a 23-mal
      vetjük össze, s ekkor készült el a II. oszlop utolsó csoportja.

      Azért, hogy az összehasonlítási eljárást jól megérthesse, az első néhány lépést nagyon részletesen bemutatjuk – később már egy kicsit gyorsabban is haladhatunk. Az összehasonlításokat a fentebb rögzített sorrendben kell majd elvégeznünk.

      Az első lépés: az 1 és a 3 összehasonlítása, ennek eredmény a következő: összevonhatóak, mivel a különbségük 2, és a nagyobb súlyszámú számértéke is nagyobb, azaz 3>1. A II. oszlopban tehát beírjuk az összevonható párost, zárójelben feltüntetve a különbségi számot: 1,3 (2); az egyes oszlopban pedig kipipáljuk az 1-es és 3-mas minterm sorszámokat (bár az 1 pipát kapott, tovább folytatjuk vele az összehasonlításokat, csak többször nem pipáljuk meg akkor sem, ha összevonhatónak találnánk!). Az eddigi eredményeink a következő ábrán láthatóak – az I. oszlop és a második oszlopból annak első eleme.

      Az 1 és az 5 összehasonlítása is összevonhatóságot jelez, a sorszámok különbsége 4 (azaz ), s a nagyobb súlyszám ismét nagyobb számértékű is (5>1). A II. oszlopban így felírható az összevonási pár és a különbségi szám: 1,5 (4) az I. oszlopban pipát kap az 5 sorszám is:

      Az 1 és a 12 összehasonlítása eredménytelen – ezek nem vonhatóak össze, mivel különbségük nem 2 egész kitevőjű hatványa!
      Az 1 és a 17 összehasonlítása ismét eredményes: ezek összevonhatóak, mivel különbségük16, azaz és a nagyobb súlyszámú nagyobb számértékű is, 1,17 (16) jelzés kerül tehát a II. oszlopba, és a 17 is pipát kap az elsőben:
       

      Az 1 és a 24 összehasonlítása nem hoz eredményt, a különbségük nem 2 egész kitevőjű hatványa.

      Ezután a 8-at hasonlítjuk a második csoport elemeihez, az összevetések eredményeit kevésbé részletesen adjuk meg a következőkben:

      1. a 8 a 3-mal hasonlítva: nem vonhatók össze, 3 < 8;
      2. 8 az 5-tel hasonlítva: nem vonhatók össze, 5<8;
      3. 8 a 12-vel hasonlítva: összevonhatóak, 8,12 (4);
      4. 8 a 17-tel hasonlítva: nem vonhatók össze, a különbségük 9, nem kettő egész kitevőjű hatványa;
      5. 8 a 24-el hasonlítva: összevonhatóak 8,24 (16). A most felfedezett összevonási lehetőségeket is beírva a II. oszlopba, annak első csoportja elkészült.
       
       
        Most az első oszlopban a második csoportot a harmadikkal kell összehasonlítanunk, az összehasonlításra kerülő számpárok szintén szerepeltek már a korábbiakban, s az összehasonlítási sorrend is az ott rögzített sorrendnek felel meg.

        Az összehasonlítások eredménylistája a következő: